Máme na starosti více jak 50 lokalit, jeskyní v Beskydách a štol v Jeseníkách a Oderských vrších, které slouží jako zimoviště netopýrů. Proto od Nového roku vyrážíme na jejich kontroly a sčítání hibernantů. Hned na Nový rok doly v okolí Klokočova a prvním víkendu ve velké síle 8 osob do štol v okolí Čermné a Zálužné.

Jedna skupina, vedena Honzou a Petrem,  kontrolovala štoly u Čermné , u potoka Budišovky. Tam je největším zimovištěm důl „Potlachový“ . I tuto zimu tam bylo skoro 200 netopýrů. V těch ostatních štolách, i když jsou poměrně rozsáhlé, jsou počty mnohem nižší. A kontrola  dolu „Dřevěnka“ je o to složitější, že vstupní štolu lze překonat pouze v rybářských kalhotách.

Doly v okolí Zálužné jsou mnohem menší a počty v nich nepřesahují 20 kusů. Štolu „Rabbovy doly“ upravili místní nadšenci pro turistické prohlídky a mají ji uzamčenou. U P.Zahnaše vyzvedáváme klíč a i tuto štolu kontrolujeme. Vstup do štoly „Zálužná A“ je jako každou zimu zavalen spadající sutí a tak jej musíme nejdříve vykopat.

Poprvé jsme také objevili zimující netopýry ve štole Nové Těchanovice F. Poměrně v našich lokalitách vzácní netopýři severní.

 

 

Ve štole Obecní

 

Štola Zálužná II