Jako každý rok na konci ledna máme výroční schůzi. Tentokráte stejně jako v loni na RS Zálesí v Budišově. A stejně jako vloni nebylo jen vesel, ale stihli jsme udělat i mnoho kontrol zimovišť netopýrů a vyčistit jedno zimoviště od odpadků. Ale postupně ….Vlastně se většina na výročku sjela již v pátek. Ale to se večer jen degustoval rum a hodně se povídalo, neboť některé členy jsme viděli po roce 🙂 a oni vlastně celý rok neviděli jeskyni..

Vše začalo v sobotu ráno. Velká silná skupina vyrazila vyčistit od odpadků Potlachovou štolu. Vlastně vynést na povrch hromadu pytlů s odpadky, které tam nedávno vysbíral Ondra. A že to po svážné, kde se nejen neustále sesouvají vrstvy hlušiny, ale také neustále padají se stropu břidlicové desky, nebylo vůbec jednoduché a všichni se pěkně zapotili. A aby některým nebylo horko, zchladili se v podzemím jezeru.

Aby jim nebylo horko, někteří se v podzemí vykoupali.

A pak jsme vynášeli z podzemí hromadu pytlů s odpadky

 

 

 

 

 

 

Kuba a Terka  vedli skupinu s našimi mladými adepty na členství v ORCUSu  na kontrolu stavu netopýrů do Black Hillu. Vlastně to byl pro ně tak trochu křest speleoalpinismu. A jak pravila Terka, zvládli to dobře. Jen v Black Hillu počet netopýrů, tedy hlavně “barbastel” je už řadu let hodně nízký. Kdysi více jak 500, dnes pár kusů :-(.

Každý dělá kontrolu netopýrů po svém

Výstup na povrch není nikdy lehký..

 

 

 

 

 

A další skupinu vedl Petr. Když zjistili, že štoly u Klokočova mají nové uzávěry, zamířili do štol  u Suché Rudné. Hlavně do Liščí štoly II, kterou jsme před léty vykopali a kterou si velmi rychle našli netopýři k zimní hibernaci.

Petr vylézá ze štoly Liščí díra II

A ještě jedna skupina vyrazila do podzemí. Do Pollakovy štoly vedl skupinu Pepa a hlavně Pavel, který už také dlouho v podzemí nebyl. A šílený Jaryn. Pro šílený? Když jsme prováděli kontroly v horních komorách, najednou Jaryn zmizel a nebylo po něm slechu dechu. Už jsme měli obavy, když jsme uviděli nějaké světýlko pod stropem komory. On se totiž vydal vystoupit vysokým komínem (jehož zdolání už dlouho plánujeme) na hodní patra. No dobře to dopadlo, a víme, že je tam komora, kterou ještě nemáme zmapovanou. Tak to příště, ale až do komínu naistalujeme lana.

Pavel pravil: Kdo ví jestli tu nelezu naposled …

 

Odpolední a večerní program, to byla už výroční schůze, přijímání nových členů, školení Bezpečnostní směrnice ČSS i školení pro práce ve výškách, promítnutí filmu o expedici Murcia 2023 a Troms 2023 a závěr?? No ten byl zvláště pro některé velmi náročný. A zatím co někteří v neděli kontrolovali další lokality (také proto, aby snížili obsah alkoholu v krvi), někteří byli k probuzení až okolo oběda.