Východní svahy Kněhyně jsme zkoumali mnohokráte. Zvláště svahy pod vrcholem, kde jsme v minulosti objevili také řadu menších i větších jeskyní. 20 května jsme se rozhodli prozkoumat i svahy pod lesní cestou. Vyrazili tam Pepa, Kuba se školkou a původně i Luděk, kterého ale schvátila nemoc a tak vyslal mladého Martina, Káju s malou, ještě

Číst celý článek…

Když před dvěma roky šmejdil Pepa po skalních svazích hřebenu Ropice, sice žádnou novou jeskyni neobjevil, ale terén ho tak jeskyňářsky zaujal, že se tam musel vrátit zpátky. A to se podařilo 14 května, společně s Monikou a Romanem. Sice hlavním cílem byl průzkum části svahu nazývaného Skaliny, ale s explorací jsme začali tam, kde

Číst celý článek…

Stalo již tradicí, že každý rok připravujeme pro studenty  Bezpečnostně -právní akademie z Ostravy speleoalpinistický kurz. Tentokráte ve skalním městě Čížkovy kameny a trenažérech hasičů v Odolově. I tentokráte si to jak studenti tak naši instruktoři užili.

..aneb jak Martin s Lenym zjistili, že Valašské ďůry jsou nejtěžší na světě…. Na vrcholu Kopce máme hodně větších i menších jeskyní, do kterých často nechodíme. Chybělo také přesné zaměření jejich vstupu. Proto se na kontrolu jak to v jeskyních vypadá a zaměřit jejich vstupy vypravili 8 května Leny a Martin

..aneb kde zmizela  Malá Ondrášova jeskyně???  Pořád se nemůžeme shodnout, kde jsou dnes jeskyně 3P-Bezejmenná a Malá Ondrášova. Rozetnout tuto záhadu vyrazili na Lukšinec 4 května Pepa a Monikou. A nejen to. Třeba se jim podaří objevit i něco nového. A chybí i mapy některých nových jeskyněk.

Kontroly zimovišť netopýrů skončily a mnoho velkých aktivit se nedělo. Ale přišlo Speleoforum a tam se vypravilo opravdu hodně našich členů. Tentokráte nás tam bylo devět. I tentokráte jsme aktivně přispěli. Hlavně Leny velkým článkem do sborníku o Cyrilce a nejnovějších objevech v této jeskyni.

Tento víkend  vyráží na kontroly netopýrů dvě skupiny. Počasí se změnilo v Mordor. Těžké olověné mraky, vítr, déšť. V sobotu vyrážejí do štol nad Podhoří Petr s Ondrou Tomickým a Libor se synem a v neděli do štol nad Andělskou Horou Pepa, Honza a opět Libor se synem.

Vždy, desítky let vyrážíme na kontrolu našeho nejvýznamnějšího a největšího zimoviště netopýrů do Zálužné. Po dosud velmi teplé zimě přišlo prudké ochlazení, teploty klesly pod -100 C a tak jsme byli zvědavi, jak se to projeví na počtech netopýrů, neboť je zde nejvíce netopýrů černých a ti mají rádi na zimní spánek chladné prostory.

Jednou za rok se vidíme všichni členové ORCUSu. Tedy skoro všichni. To když svoláme výroční schůzi. Tentokráte dokonce třídenní na rekreačním středisku Zálesí v centru Oderských vrchů. A samozřejmě tři dny jen neschůzujeme.

To když radní dostali nápad zpřístupnit pro veřejnost jeden starý důl. Důl určitě sto kráte navštívený, ale informace o něm byly strohé. Nebylo známo, jestli a kolik v něm zimuje netopýrů, kam vede neznámý komín… Tak se tam Pepa a Honza vypravili. Důl někde mezi Jeseníky a Oderskými vrchy má sice zamřížovaný vstup, ale to

Číst celý článek…

I když zima spíše připomíná jaro, netopýři v podzemí klidně spí a nám nezbývá se za nimi podívat a spočítat je. Tentokráte, o prvním víkendu roku 2023, byly cíle kontrol zimovišť netopýrů v Jeseníkách.

Někdo slaví Silvestra a Nový rok v hospodě, někdo v baru..a my nejraději mezi netopýry :-), tedy ve štolách Oderských vrchů a Ondrášových dírách…

Jako vždy mezi Vánocemi a Novým rokem pokračují nejen odečty terčových měřidel v jeskyních, ale také kontroly našich zimovišť netopýrů. A proto že počasí je skoro jarní, tající sníh vše hodně v podzemí znepříjemnil.

Tři roky jsme plánovali výpravu za našimi kamarády do Mursie. A hlavně dokončit naše sledování v jeskyni Cueva de Autopista, odebrat  vzory krystalů, skapávající vody a sedimentů v místě kde vyrostl „Krystalový dutý stalagmit“. Jenže vše dopadlo jinak…

Čekají nás  nové a velké objevy v Cyrilce? Dá se vlézt do Volářky a opravdu vede na druhou stranu Radhoště? Tak na to měla odpovědět akce na hřebenu Radhoště v neděli 24 října.

Kromě toho, že do Kněhyňské jeskyně slézáme každý měsíc na kontrolu terčových měřidel, první říjnovou sobotu jsme vzali sebou i kamarády z ČSOP z Valašského Meziříčí. A aby toho nebylo málo, rozhodl se Ondra s Liborem přestrojit Velkou propast.

Na Smrku se nám zatím nedaří prokopat se hlouběji, při exploraci skalnatých svahů pod vrcholem Ropice se  také objevit žádné nové jeskyně a tak se naše pozornost vrátila ke svahům Kněhyně. Vlastně již v zimě jsme sen nakoukli a terén se jevil opravdu zajímavý. Proto jsme v létě sem opět zamířili.

Nad řekou Odrou jsme 5 července opět natáhli stometrový lanový traverz. A jeho překonání  si užili malí i velcí, ale také naši čtyřnozí kamarádi. Zájem byl veliký. Někdy jsme nestíhali a frekvence jízd byla menší než jedna minuta. A jízd bylo více jak 500.

V posledních létech se nám nedaří objevit v Beskydách něco nového. Tedy nové jeskyně nebo pokračování těch starých. Ale Leny a Pepa to nevzdávají. Leny v Cyrilce a  Pepa to zkouší na svazích Kněhyně.

Během měsíce dubna a května 2022 byly připraveny pro studenty Bezpečnostně právní akademie v Ostravě 4 týdenní kurzy pro jejich studenty 2 a 3 ročníků. A tento rok to bylo opravdu náročné a kdyby nám nepomohli i nečlenové ORCUSu, tak bychom to asi nezvládli.

Je nám moc smutno, moc nás to bolí. Opustil nás skvělý kamarád a přítel, skvělý člověk. Arnošt už nikdy do své milované štoly Franc Franc nevstoupí. Ale když tam budeme vstupovat my, bude vždy s námi. Nikdy na něj nezapomeneme. Předsednictvo ČSS mu udělilo in memoriam Medaili za zásluhy o speleologii. Plně si ji zasloužil.

Číst celý článek…

Aneb poznávací akce pro děti i dospělé v jednom z opuštěných dolů po těžbě břidlice u Zálužné. Z původní malé skupinky ochránců přírody z Valašského Meziříčí to byl nakonec plný autobus dětí i dospělých a samozřejmě i naše “ORCUS školka”.

V dole František  na území vojenského újezdu Libavá, pod vrcholem Olověný, jsme naposled byli na kontrolu netopýrů  v roce 2016 a to se tam Petr s ostatními museli probít nelegálně. Tentokráte jsme požádali o povolení vjezdu Újezdní úřad na Libavé a dostali jsme ho.

Vlastně to ani zima není. Na povrchu se již několik  dní teplota drží hodně nad nulou a to máme 19. února. Ale o tomto čase vyrážíme na kontrolu našeho největšího zimoviště netopýrů každý rok. A jako vždy ve dvou skupinách.

Kontrola netopýrů v Cyrilce patří k těm nejnáročnějším. Ne každý se protáhne úžinou do Nových částí, ne každý zvládne plazení v bahně, a ještě když si Pepa vymyslí, že by se v Nových částech mohlo něco nafotit….

Lokalit- zimovišť netopýrů- ke kontrolám máme hodně a tak počátek února byl ve znamení pokračování návštěv jak štol tak jeskyní. Nejdříve Roman s holkami Krystou a Mončou kontrolovali Ondrášovky, po nich vyrazili do Flascharova dolu Pepa, Pavel, Ondra samozřejmě vedeni Arnoštem a nad Zlaté Hory  se vydali Jirka, Petr, Honza, Kuba a Marcela.

Na výročku jsme tentokráte vyrazili 21 ledna do Jánských koupelů v Oderských vrších, do výcvikového střediska hasičů. A když už nás byla v Oderských vrších taková síla, tak jsme samozřejmě  výročku spojili s kontrolami netopýrů ve štolách. A stihli jsme toho fakt hodně.

…aneb jak si Leny hrál na mrože. To když Pepa, Leny, Jirka, Roman a Roman senior vyrazili na kontrolu štol nad Ludvíkovem. Hory bez sněhu, jen mráz. A podle informací Romana s Mončou, tam kam se chystáme je vody tak na gumáky.

V Beskydách nasypalo sněhu a skoro již tradičně po Vánocích na horu vyrazili Roman s Monikou, Kristýna, Ondra a Libor…. A nejen do Kněhyňské jeskyně, ale i do Kyklopa.

Když na konci listopadu vyrazili do Kněhyně Roman s Luďkem    začala již pravá zima, ale  počty netopýrů v jeskyni nebyly ještě konečné. Za to týden na to v Liptálské štole byly počty zimujících netopýrů rekordní.

Na Kněhyni napadl první sníh a na odečty terčových měřidel i kontrolu netopýrů do Kněhyňské jeskyně vyrazili Roman a Luděk se synem Martinem. A “naši” vrápenci si opět změnili své oblíbené místo k zimování

Vyšla kniha J.Wagnera “V říši boha Radesta” která je k dostání v prodejně Fotostudio ORCUS v Bohumíně na Čáslavské ulici. Bižší info na telefonu: 604690362

Další pokus o prohloubení Metodějky a proniknutí do nějakých jeskynních prostor nastal 31 října 2021. Na Pustevny vyrazili Roman s Monikou, Martin, Leny, Kristýna a pak se k nim připojil Pepa s doprovodem Kuby a jeho budoucích jeskyňářek.

11 října 1971 založili tři trempi Pepa Wagner, Láďa Šimeček a Jenda Šimčík speleologický klub ORCUS v Bohumíně a od té chvíle uplynulo již 50 let a to je důvod k řádné oslavě. A ta se konala 21 října 2021 v kině K3 v Bohumíně, kde se sešly všechny generace bohumínských jeskyňářů

Pod vrcholem hřebene Stožek ve Slezských Beskydách jsme již v minulých létech objevili zajímavý “pseudozávrt”. Že by voda kterou stahuje mizela v nějaké jeskyni? O tom jsme se chtěli přesvědčit tento víkend.

Tak tolik nás již na akci hodně dlouho nebylo. To když jsme 10 října 2021   zabezpečovali vstupní partie do dolu Bleskovec II. Pavel s Jarynem a s vozíkem s trámkami,  Honza Fedor s vlnitými plechy  a další tři  auta a v nich Pepa Roman a Roman starší, Jirka s Petrem, Honzou Vichem a Vaškem, který

Číst celý článek…

Neznámo přesně kdy, ale došlo k zavalení sutí a balvany průlezu na spodní patra v jeskyni Radegast. Původně se Pepa, Jirka a Ondra vydali na Záryje pouze zjistit stav v jeskyni Salajka a Radegast. Ale jak už to bývá při neplánované aktivitě, stihli toho více.

Exkurzně do pseudokrasových jeskyní Klokoček vyrazili Leny a Krista a stihli navštívit 6 velkých jeskyní a asi 10 malých.

Pepa doprovázel  do Kněhyně Filipa Chalupku z  CHKO Moravskký kras, 3 pracovníky – AV ČR, kteří přijeli odebrat  vše, se  nachytalo  do jejich pastí, které před měsícem rozmístili v Domě objevitelů.

V Moravském krasu u skupiny Dagmar v prodlouženém víkendu na počátku července probíhal 19. Dagmarácký pracovní víkend, na který přijeli od nás  pomáhat Roman, Monika a Ondra

Poslední červnový víkend a členové  ORCUSu se vydali do různých míst Beskyd a Jeseníků. A hned ve čtyřech skupinách. Na svahy Smrku, na svahy Příčného vrchu, na Rejvíz a pod vrchol Vysoké hory nad Andělskou horou.

Tento rok jsme se rozhodli  pojmou Traverz nad Odrou opravdu na odborné úrovni. Za přispění MěÚ Bohumín jsme zakoupili tenzometr, abychom věděli přesně jakou silou lano napínáme. A lano jsme získali nové od firmy Work Safety, opravdu skvělé statické.

V dole Zálužná- Nittmannův důl  jsme každý rok, každý rok v něm sčítáme netopýry. Stále na stejných místech, ale tuto zimu kluci na II patře objevili prostory, které jsme dosud nemapovali a ve kterých jsme nebyli. Tak Leny, Martin, Ondra, Krista a Libor 30 května se vypravili to napravit

Měl to být pouze rutinní odečet terčových měřidel v Kněhyňské jeskyni, na kterou vyrazili Pepa, Roman a Roman starší. Počasí slušné, cesty na hřeben bez sněhu…. Vždyť je již skoro konec jara.

Dosud jsme nestihli zmapovat I a II patro Černého dolu (Black Hill), i když nějaká mapa historická existuje. Ale říkali jsme si, že přece jen provedeme mapování nové. A dva dny na to další z nás vyrazili na vrchol Kněhyně, aby spočítali netopýry v Žánově díře a Kyklopu. Jenže….

Ve druhé pol%ovině měsíce února již tradičně probíhají kontroly zimujících netopýrů na našich největších zimovištích v Nízkém Jeseníku i  ve Vizovické vrchovině. A do štol v Oderských vrších s námi tentokráte “exkurzně” vyrazili i kamarádi z klubu Topas.

Kontroly našich zimovišť netopýrů díky množství sněhu na horách se stávají tento rok stále dobrodružnější. To poznali i  účastníci dvou posledních akcí. První, která ve čtvrtek vystupovala na svahy Anenského vrchu v Jeseníkách  a druhá, která se vydala v sobotu na kontrolu Kněhyňské jeskyně.

V pátek 5 února vyrazil Honza F, Ondra a kamarád Libor směr Beroun do Českého krasu. Ondra v těchto končinách byl naposledy zhruba před 15 lety a tak jsme se těšili, že prozkoumáme další kout Země.