Získali jsme  povolení k pohybu a akcím  ve vojenském pásmu na Libavé, a tak jsme vyrazili na kontrolu jednoho z dolů pod Olověným vrchem, kde se kdysi těžily stříbrné a olověné rudy. A nejen na kontrolu netopýrů. Chtěli jsme vystrojit ústí hlavni Šachty č.I pro připravovaný sestup na spodní patra a také opravit a zpevnit lana okolo traverzu nad Šachtou č.I. Současně také dalším kmenem zpevnit přechod nad ústím šachty.Tentokráte přijíždějí Pepa, Kuba Z., Honza F., a Ondra .Vrtáme a osazujeme plaketami několik kotevních bodů pro kotvení lan na slanění na spodní patra dolu  a další pro  opravu jistícího lana okolo traverzu nad ústím šachty. Honzovi se vrtání zalíbilo tak, že vrtá další díry a  lanem vystrojuje další místa, kde hrozí pád do slepých šachet.  Spočítali jsme netopýry a vystupujeme na povrch.

Vystrojujeme ústí Šachty č.I

 

 

 

 

Za týden se do dolu vracíme. Pepa, Libor J., Monika a Roman a kamarádi z Krasu Honza a  Dejv. Jenže během týdne se v podzemí velmi významně změnily hydrologické podmínky. Přístupová chodba až k ústí Šachty č. I byla zaplavena vodou až do výše 60 cm a my jsme samozřejmě nevzali broďáky a někteří dokonce přijeli jen v polobotkách. A aby nám ve slaňování šachtou nebylo horko, voda protékala do propasti a vytvářela poměrně intenzívní vodní sprchu. Jako první měli na sprchu chuť Libor a Roman. Fakt jim nemohlo být horko. 

Vyčuraný David a Monika mezitím vystrojují paralelní suchou šachtu č.II. Tou jsme se spouštěli naposledy v roce 2004 a tehdy nám na dno nestačilo lano dlouhé 75 metrů. V hloubce okolo 35 metrů lze malým průlezem projít do Šachty č.II – jenže. Tady najít místo ukryté před shora padajícími kameny a sutí, je skoro nemožné. A to v podzemí je nás už nyní 5. A tak se na sebe lepíme ve velmi úzké spáře. Alespoň nám bude teplo. Na laně opravdu může sestupovat nebo vystupovat pouze jeden lezec – i když máme vystrojenou přepínku. Kameny padají nejen při pohybu lezců, ale i samovolně.

Vystrojená Šachta č.II

V Šachtě č.2

 

 

 

 

 

 

 

Tady se mačkáme, před padajícími kameny.

Místo s druhou přepínkou

 

 

 

 

 

 

 

Ale když tu máme vrtačku a nýty prolézáme i slepé šachty -8 a -40 metrů. Ty dnes nemají skoro žádné horizontální pokračování.