Už dva roky plánujeme sestoupit nevábně vypadající, polozbořenou  šachticí na spodní patra dolu Ličší díry a přesvědčit se, kam pokračují. Neboť podle místních pamětníků je i spodní patro rozsáhlé.

Do šachtice ale padá vodní strouha ze zatopených chodeb horního patra a tak se tam moc nikomu nechce. Až nakonec tam vyrazili  Pepa s Arnoštem.  Tajně sice doufali, že třeba v podzemí bude málo vody a do šachtice nebude padat vodopád. Bohužel první patro bylo plné vody a bahna a voda samozřejmě stékala i do šachty.

liščí.

Ústí šachtice

První problém byl jak a kam připravit kotvení lan. Naštěstí  pro „Hiltinu“, to není žádný problém. Ale raději kotvení  zdvojit a deviací se pokusit dostat se mimo vodopád. Vyčistit okraj šachty od volné suti i kamenů,  shodit shnilou výztuž a může se  do slanění.

liščí (5)

Deviace nic nepomohla, ve spodní části voda padá celým profilem šachtice.  Asi po 8 metrech  se v šachtici otevírá ústí chodby. Po třech metrech ale končí závalem. Dno šachtice je asi o 2 metry níž. Ze dna vybíhá nízká chodba, která je však  téměř po strop vyplněná vodou a po dvou metrech je vidět skalní stěnu. Hloubka vody je více jak metr.

liščí (7)

Hodně nevlídné a hodně  mokré prostředí. Raději rychle na horu. Už do této šachtice nemusíme.

liščí (8)

 

liščí (3)

Arnošt to vše jistil.