„Itálie 88“ 18-28.dubna 1988 Terstský kras v severní Itálii. Slavnostní vernisáž výstavy našich fotografií v Terstu, sestupy do jeskyní v Terstském krasuÚčastníci: Wagner Josef, Jiří Sýkora,Vlaďa Matoušek, Václav Šutta,Jana Wagnerová,Jiří Šnapka (řidič)

Výprava začíná na Valdštejnském náměstí v Praze. To proto, že jsme potřebovali vyřídít poslední formality k odjezdu, Budíme se v obytné Avii a už ve dvě odpoledne překračujeme německou hranici. Za dva dny jízdy naším komfortním ale pomalým vozidle v Terstu. Hlavní problém bylo zaparkovat, ale i to jsme zvládli a můžeme jít do výstavní síně instalovat naší výstavu. Je to přímo v přístavu, kde kotví vojenské lodě.

italie88 (1)

22. dubna Výstava je dnes otevřena veřejnosti a my si vše dokumentujeme. Odpoledne nás Giorgio odvádí k fotografovi, kde nám zhotovují foto na počkání, a my můžeme jít na policii k registraci – to je pro nás novinka- ale prý povinnost.

Další den míříme do Grotty Gigante na exkurzi a odpoledne na molo, kde chystá mistrovství velkých kluzáků- fakt sport miliardářů, neb lodě a jejich obytné tahače to byl luxus, na který zírali i Italové. A večeře samozřejmě s Brunem v pizzerii.

24. dubna. Den začíná bouří a vichr obrátil málem i naší Avii. Pořádně lije, ale to nemění nic na tom, že Pepa dopoledne zahajuje v plném přednáškovém sále po slavnostním úvodu přednášku o krasech v SSSR. A po přednášce se ještě hodně diskutovalo a to vše za zájmu místního tisku a televize.

italie88 (2)

Odpoledne se všichni setkáváme na slavnostním obědě v restauracii nad Terstem, a museli jsme konstatovat, že kdyby nás doma krmily takovými porcemi, tak se brzy neuneseme. Večer trávíme u Bruna, jen Jirka hlídá Avii neb se bál aby mu ji vichr nesfoukl z mola do moře.

italie88 (3)

italie88 (4)

Další den se koná exkurze do jeskyně Valentina, kterou naši kamarádi nedávno objevili v Terském krasu. Výzdobu má fakt hezkou. A pak už balíme a míříme zpět do Bohumína.

italie88 (5)