Během zimního období kontrolujeme desítky zimovišť netopýrů v jeskyních i starých důlních dílech. Kontrolu toho největšího jsme si nechali a uplynulý víkend. Zimoviště, které málem bylo zasypáno a které jsme v roce 2001 zachránili vytažením dvou vleček odpadků.

Jsme zde jako každý rok v polovině února. Pepa, Honza Fedor a Honza Vích, Roman, Jirka a s námi Alča a Kuba ze sdružení Krajina břidlice. Převlékáme se a přijíždí k nám nějaký místní a nadává, že do dolu stále někdo leze a hlavně Poláci. No doufáme jen, že se to nepodepíše na počtech netopýrů. Honza, Jirka a Roman sestupují horní šachtou -40 metrů na II patro a ostatní smetím vyplněnou šachtou na 3 patro.  Výška vody ve vstupních zatopených chodbách je tentokráte velmi vysoká. Skoro po hruď.

Celá zima je velmi teplá a i dnes je na povrchu +7°C. Podepíše se to na stavu hlavně netopýrů černých, kteří zimují v prostorách, kde se teplota blíží 0°C?  Dobrá zpráva je, že počty  „barbastel“ byly ještě vyšší než vloni. Více jak 2000 kusů a to víme, že mnoho jich  v tisících spárách nemáme šanci objevit. „Barbastely“ tady si oblíbili jedno místo, na křižovatce chodeb a na stěnách vytvářejí veliké klastry, o počtu až 250 kusů.

 

Klastry samozřejmě nerozebíráme a nerušíme, jen „kvalifikovaným „ odhadem určujeme jejich počet, a doma to můžeme na PC i kontrolovat.

A ještě zajímavost, mezi tisícovkou netopýrů černých objevujeme i jednoho albína.

 

Dnešní dno šachty na II patro.

 

A tak vypadalo před naším vyčistěním v roce 2000

 

Takových to plných vaků odpadků jsme ze čtyřiceti metrové šachty vytáhli v roce 2001 dva vagony

J.W.