Doly a štoly v okolí Klokočova a okolí Zlatých hor i tam jsou zimoviště netopýrů, které každoročně kontrolujeme. Ale štoly jsou zajímavé i jinak. Některé nabízejí v mrazivém počasí ledovou krápnikovou výzdobu, jiné ukrývají techniku po časech, kdy se v nich těžilo.

Byla by to běžná kontrola dolů v okolí Klokočova v Oderských vrších, kterou provádíme každý rok. Ale navíc i kontrola štoly, kde se ještě na konci minulého století těžilo a kde jsme kontrolu netopýrů prováděli naposled před třinácti lety.. Těžba v dole byla ukončena někdy v devadesátých (zahájena byla v roce 1836) a štola byla „vybílena“ sběrači kovů. Ale hodně toho tady ještě zůstalo. A to je dobře, pro představu s jakou technikou se břidlice dobývala.  Důlní vozíky, lutny, potrubí, koleje.

Marie (3)

 

Marie (2)

 

Marie (4)

 

 

Marie (5)

Týden na to pokračujeme v kontrolách netopýrů ve štolách v okolí Zlatých hor. Nejdříve do Porfyroidové štoly. Dnes je tam tolik vody, že Honza musí do atomkecek. Jenže byly děravé, tak hned měl vodu v gumáku. Výsledek byl slabý, jeden netopýr.

Poštovní17 (2)

Porfyroidová štola

Další důl je  námi nazývaný, Vrápencový důl. Hlavní problém je ale najít v zasněžené mýtině vstup do dolu . Les je totiž  nově vykácený a samozřejmě ti co jej káceli, nechali všude haldy větví a zbytků stromů. Nakonec pod jednou haldou větví zasypaný vstup nacházíme. Tudy asi netopýři do podzemí nemohli létat.

Poštovní17 (1)

Zavalený vstup do Poštovní štoly III

V minulosti jsme v dole zastihli na stovku vápenců malých. V posledních letech, však jen pár kusů netopýrů. Tak tomu bylo i letos. Za to důl byl zcela zaledněný a ledové krápníky byly všude. Krásná, ale nestálá výzdoba podzemí

 

Poštovní17 (3)

 

Poštovní17 (4)