Na Smrku se nám zatím nedaří prokopat se hlouběji, při exploraci skalnatých svahů pod vrcholem Ropice se  také objevit žádné nové jeskyně a tak se naše pozornost vrátila ke svahům Kněhyně. Vlastně již v zimě jsme sen nakoukli a terén se jevil opravdu zajímavý. Proto jsme v létě sem opět zamířili.Jihovýchodní svah, severně nad Suchým potokem v v nadmořské výšce  mezi 800 a 1000 m n.m. je pokryt četnými skalními formacemi, velkými skalními bloky. A právě mezi a pod těmito skalními bloky se podařilo objevit několik nevelkých rozsedlinových a suťových jeskyněk.  Nejsou příliš  velké, max. délka “Jeskyňky 2”, která je průchozí je asi 5 metrů.

Skalkami pokrytý svah nad Suchým potokem

Jeskyně “Puklina 1” je vertikální, o hloubce asi 2,5 metrů s velmi úzkým vstupním otvorem.

Vstup do Jeskyňky 2

Kněhyňská jeskyně je  snad naší nejvíce navštěvovanou lokalitou. Musíme tam každý měsíc odečíst terčová měřidla. A samozřejmě s námi i naše ratolesti. A když ještě nemohou do jeskyně, tak alespoň doprovodí tatínka k jeskyni.

A není nad to po výstupu  z jeskyně pokochat se večerními a nočními pohledy hluboko do údolí. Jen kdyby neútočily  na nás hejna much.

 

..až na ta hejna much 🙁

A ještě jeden pokus o objevy…. na severo-západním svahu pod vrcholem Ropice (1083 m n.m.) je tvořen rozbitými pískovcovými bloky, balvany sesouvajícími se po svazích o sklonu 45 až 700 . I tady jsme se snažili objevit nějaké jeskyně. Marně. Mezi balvany je řada malých, neprůlezných jeskyněk… no speleolog by se v nich neschoval.

Svahy Ropice

 

Za to jsme tam objevili super velnes… 🙂

J.W.