Vždy, desítky let vyrážíme na kontrolu našeho nejvýznamnějšího a největšího zimoviště netopýrů do Zálužné. Po dosud velmi teplé zimě přišlo prudké ochlazení, teploty klesly pod -100 C a tak jsme byli zvědavi, jak se to projeví na počtech netopýrů, neboť je zde nejvíce netopýrů černých a ti mají rádi na zimní spánek chladné prostory.

Tentokráte do podzemí vyrazili Roman s Monikou a do horních pater a Pepa, Roman  a Vašek do spodních pater. Roman s Monikou jsou sehraný pár a tak slanit 40 metrů na střední patra je pro ně moucha. Tam v komorách a štolách převažují myotisi a hlavně netopýr brvitý. I letos jich bylo více jak 100 kusů.

Druhé družstvo se vydalo přes vodou zatopené chodby, kde tentokráte voda dosahovala pouze do pasu, na III patro.

Díky mrazu na povrchu byly chodby blízko vstupu zamrzlé, ale led se pod nimi bořil. Tak že hlavně neuklouznout a nespadnout do ledové vody. Což se tentokráte podařilo. Teplota v chodbách III patra se pohybuje okolo + 30C a to vyhovuje jak netopýrům černým tak severním. Ti patří k těm vzácnějším  a bylo jich pouze několik kusů. Netopýrů černých tady bývá tisíc a více kusů. Více jak tisíc jich zde opravdu bylo. Ale něco méně než vloni a hodně méně než v roce 2021. Stejně jako  v posledních deseti létech bylo nejvíce netopýrů černých v místě nazývaným „Kříž E“, kde na stěnách zimují ve velkých klastrech. A spočítat kolik kusů je v každém klastru je fakt problém. Nejlepší metodou je klastr vyfotit a pak na monitoru vytečkovat.

 

Jen tak se dají spočítat

Bohužel již mnoho let je velmi málo netopýrů černých v chodbě, kterou jsme právě pro velké počty netopýrů nazvali Netopýří chodba. Zde zimovali ve spárách základky i vytvářeli klastry na vyčnívajícíh trámech na stropě chodby. I v tomto toce jsme zde našli jen pár zimujících  kusů.

Krápníky ve štole