Jako vždy mezi Vánocemi a Novým rokem pokračují nejen odečty terčových měřidel v jeskyních, ale také kontroly našich zimovišť netopýrů. A proto že počasí je skoro jarní, tající sníh vše hodně v podzemí znepříjemnil.

Po Vánocích vyrážíme na první kontroly netopýrů. Naše „Girls team“ ve složení Kristýna a Monika vyrážejí směr Kněhyně a  směr Oderské vrchy míří Pepa, Petr, Alena s Kubou, posílení jejich důlním průvodcem Ondrou, který by se rád stal členem Orcusu. Prvním cílem jsou štoly na Starém Šifráku. Největší problém je samozřejmě  ve štole Stavisko č.1, neboť postupovat a pronikat půlmetrovými vrstvami hodně lepkavého bahna ke komorám je fakt náročné a atomkecky zůstavají často vězet v bahně.

Vstupní štola plná bahna

Kontroly dalších tří štol už není problém. Je čas na tradiční kačenu u Vietnamců. Po kačeně míříme do Klokočova na kontrolu dalších dvou štol. Ve štole „Klokočov I“ hned poznáváme, že tady maká na mapování dolu Kristýna. Nechává na stěnách po sobě podpisy. I když si někdy plete prase s tygrem.

Kristýnčín tygr.

Kromě netopýrů v dole máme ještě jiný objev. Na jedné břidlicové desce zkamenělý otisk  listu plavuně a Alena praví, že by se jí to líbilo v její expozici ve Flascharově dole. Akorát ta deska není vůbec lehká. Ale Petr, s Kubou a Ondrou ji z nejzazšího místa dolu vynášejí až do Alenina auta.

Břidlicový blok s přesličkou

A náš „Girls team“ si v Kněhyni také pěkně užil. Neboť na povrchu taje sníh a hned to je v podzemí poznat. Holky už vědí odkud doslat své jméno „Dom s vodopádem“. Dnes tam voda teče opravdu vydatně. Počítají netopýry a jen potvrzují naše mnohaleté zjištění, že ve vrcholném zimním období je zde pouze pár netopýrů velkých (dnes 15 kusů) a s blížícím se jarem je jejich počet až 20x vyšší. Kdepak jsou asi nyní schováni? Tedy v prostorách, které neznáme.

Náš "Girls team"

 

Jak se mění počty netopýrů ve Vrápencovém domě

A hned další den Kristýna, Monika, Roman, Ondra míří do Cyrilky. No i tam je to jako podzemní sprcha. Marno, když na povrchu je skoro jako na jaro.

V Cyrilce

 

V Cyrilce

J.W.