Kontrola netopýrů v Cyrilce patří k těm nejnáročnějším. Ne každý se protáhne úžinou do Nových částí, ne každý zvládne plazení v bahně, a ještě když si Pepa vymyslí, že by se v Nových částech mohlo něco nafotit…. Ale Monika, Roman a Leny to 13 ledna zvládli…. a Monika to i nafotila…. a jak to ona popisuje:

Je nedělní ráno a teplota je na únorový den opět dosti vysoko. Já, Romča a Leny vyrážíme na pravidelnou kontrolu netopýrů do Cyrilky. V horách je zima tak jak má být a v krásných mínus 7, oblékáme overaly, míjíme davy běžkařů a brodíme se hlubokým sněhem k jeskyni. Řada stop svědčí o tom, že je jeskyně oblíbeným místem trekařů i v zimě.

Hned na úvod nacházíme dva mystaciny, pak však procházíme prázdnou jeskyni, dělíme se a s nějakým slušným počtem vrápenců přichází až Leny ze zadních prostor. Vrháme se do nových částí s myšlenkou jestli zde budou počty, tak jak bývá obvyklé. Opět se rozdělujeme. Nad gilotinou, oblíbeným místem k zimování je nacházíme, v nových částech jsou již vrápenci  v hojnějších počtech. Leny vytahuje nářadí a detekční trubičky, nad chodbou Černých vran se pokouší najít místo, které by mohlo vést k objevení nových prostor. Vypadá to nadějně, vzduch zde proudí, máme tip kde začít až se vrátíme v dubnu. .

 

 

A Leny doplňuje:

…po odstranění sedimentů se ukazuje volnější prostor, který ale zatím zůstává neprůlezný. Při kontrole byly nalezeny v jeskyni ještě další části, kde by šlo potenciálně prolongovat a tak už nyní je jasné, že na jaře získá jeskyně další metry navíc. Při návratu zpátky úžinami po několika hodinách v podzemí už to někteří nemohli vydržet a sprosté výrazy směrem k mokrým skalám na sebe nenechaly čekat 🙂

Ale nejen Beskydy byly o tomto víkendu našim cílem. Do Jeseníků  do štol u Rudy na Moravě vyrazili Pepa, Roman a Roman senior. Stejně jako v Cyrilce byl rekordní počet vrápenců, rekordní byl jejich počet ve štole Ruda na/M I. Tož nevím jestli  jsou vrápenci malí ještě stále ohroženým druhem.