Aneb začít kontroly našich zimovišť netopýrů bez Arnošta, to by nešlo. Lokalit, kde kontrolujeme stavy zimujících netopýrů máme hodně, a tak musíme začínat hned s Novým rokem.Prvními Novoročními lokalitami byly štoly v Rudě na Moravě a překvapením bylo, jak moc se tam změnily stavy hibernantů od kontroly 29 listopadu. Zvláště, že polovina vrápenců ještě někam odletěla.

Když nemáte cepín ….

Pak přišly na řadu štoly v Oderských vrších a Wood Boys a samozřejmě nemohl chybět  Arnošt. Tady se stavy netopýrů od minulých let příliš nelišily.

Arnošt v Polakově štole

V polovině ledna proběhla největší sčítací akce. V sobotu 16 ledna vyrazily do terénu tři týmy. Ten největší, vedený Honzou, do Black Hilu. Druhý vedený Petrem do štol v okolí Klokočova a třetí vedený Pepou a Pavlem do Polakovy štoly. Na povrchu pěkně mrzlo a to se projevilo i na teplotách ve štolách. Místy byly v podzemí teploty pod nulou.

 

 

 

I v podzemí pěkně mrzlo

 

 

Brífink v Polakově štole

A stavy netopýrů? Ty se v kontrolovaných lokalitách od minulých let příliš neměnilo.

24 ledna pokračuje Pepa s Romanem ve štolách Pod Otáhalovými. I tam se mnoho nezměnilo. Tak alespoň nově nafotili podzemní prostory štol.

 

 

 

A týden na to jedou Honza, Roman, Pepa a Arnošt, bez kterého by to nešlo na kontrolu do Flascharova dolu. Čekali jsme, jak se změní počty zimujících netopýrů, když důl byl turisticky zpřístupněn a většinu roku také navštěvován. Důležité je, že počty netopýrů se nezměnily, jen zimovali na jiných místech štol.

 

..a bez Arnošta, by to samozřejmě nešlo…

V neděli 30 ledna jsme vymysleli akci pro naše děti, vnuki… nazvanou “Školka ORCUS”. Do štol v údolí potoka Horník se nás sjelo opravdu požehnaně. Na 30 malých i velkých. Většinu sice tvořily holky, ale do štol se hrnuli jako kluci.