Jak jsme na již na jaře naplánovali vyrazili jsme na konci července na naše oblíbené místo v Oderských vrších na další akci Orcus-školky ale také opravit vstup do jednoho významného zimovitě, tedy obnovit schody dolů vstupní šachtou a zlikvidovat strom, který do šachty spadl.

Kuba s holkama, Pepa, Petr, Honza se všemi “babami” a Libor přijeli již v pátek navečer a stihli už jen připravit tábořiště, ugrilovat klobásy a pak nahnat drobotinu do „šapita“, stanu který postavil Honza. A bylo na něm a Magdě, aby tam s pěti „surikatkami“ noc přežili.  Přežili. A my u ohně u dýmky a rumu, při nostalgickém plamenu karbidky vzpomínali na vše možné.

Příští den ráno začínáme likvidací stromu, který spadl do vstupní šachty. Posiluje nás náš sympatizant Marcel, který se zde nečekaně objevuje. Nejdříve  strom zkoušíme lany převrhnout na stranu, abychom se lépe dostali ke kmenu a mohli jej rozřezat. Tahá nás všech šest, ale marně. Strom necháváme podvázaný lany a rozhodujeme se jej uřezat hned nad kořeny v šachtě. Honza s Petrem sestupují dolů a podřezávají strom a ten úspěšně padá. Pak to jde rychle. Strom je rozřezaný a zlikvidovaný.

Likvidace stromu

 

..a schody jsou hotovy.

Pak nás posiluje  Jirka a jdeme opravit, či lépe řečeno znova vybudovat schody na dno vstupní šachtice. Je nás dosti a tak se střídáme v zatloukání kůlu, tesání schodů v hlíně a suti…. Odpoledne jsme hotovi a můžeme se věnovat toulkám po okolí, grilování kuřat a zábavě Orcus-školky, což nebylo jednoduché, zabavit 7 kusů drobotiny. Eliška ta to zvládla nejlépe, když nám ukázala, jak se leze po laně. 

O jeskyňářskou budoucnost se nemusíme bát

A zase nebylo jednoduché všechny „surikatky“ nahnat hodně pozdě v noci do spacáků  a Magda si opět v „šapito“ užila.  V neděli už jen vše balíme, uklízíme a rozjíždíme se. Úkoly splněny a děti spokojeny.