Lokalit- zimovišť netopýrů- ke kontrolám máme hodně a tak počátek února byl ve znamení pokračování návštěv jak štol tak jeskyní. Nejdříve Roman s holkami Krystou a Mončou kontrolovali Ondrášovky, po nich vyrazili do Flascharova dolu Pepa, Pavel, Ondra samozřejmě vedeni Arnoštem a nad Zlaté Hory  se vydali Jirka, Petr, Honza, Kuba a Marcela.Ve Flascharově dole se toho moc nezměnilo a stavy netopýrů byly bez  větších výkyvů. Hlavně si to užíval Arnošt. Prý už dlouho v žádné díře nebyl.

 

  1. února se na kontroly netopýrů ve štolách kolem Příčného vrchu u Zlatých Hor vypravili Jirka, Marcela, Honza V., Kuba Z. a Petr K. + 1. Přestože někteří účastníci ráno zaspali a jiní ne, náhoda tomu chtěla, že se obě auta nakonec sešla na kávě na benzince před Městem Albrechtice a na parkoviště u kostela Marie Pomocné nakonec dojela společně.

 

Jirka, Marcela a Honza (pro přehlednost označme “skupina A”) šli kontrolovat Nulté  patro a Štolku III nad ním. Sněhu bylo akorát po vrch gumáků, tudíž se sníh dostal i do nich, kde roztál a vzniklá voda krásně studila. V Nultém patře jsme v koncových partiích zjistili poměrně čerstvý zával, který se zde loni touto dobou ještě nenacházel (úplně náhodou Jirka toto místo s již značně zchátralou výdřevou v roce 2021 vyfotil, takže máme srovnání). Ke kontrole tak ale ubylo jen několik desítek metrů chodby, jelikož se jedná o zával na začátku jedné z bočních rozrážek.

Zával na Nultém patře

 

 

Ústí Štolky III jsme pak našli bez problémů, neboť lesáci zde již neřádili a vstup nebyl zaházen větvemi a přikryt sněhovou závějí, jak tomu bylo loni. Po pěti hodinách jsme se za mohutného burácení zvonů kostela Marie Pomocné vrátili zpět k autu, kde Honzu nikdo nečekal, jelikož Petr  s klíči od jeho vozidla byl ještě někde v ďuře (což vymrzlý Honza  nesl dosti nelibě). Jelikož Jirka vše absolvoval v rybářských broďácích, sjel v nich autem z parkoviště níž k hlavní cestě a ještě provedl kontrolu v Porfyroidové štole.

Skupina B v čele s Petrem  se vypravila do štol Mariahilfe, kde i letos napočítali docela velké množství hibernantů.

 

J.W.