V Moravském krasu u skupiny Dagmar v prodlouženém víkendu na počátku července probíhal 19. Dagmarácký pracovní víkend, na který přijeli od nás  pomáhat Roman, Monika a Ondra

Po příjezdu v počtu 12 lidí nabíháme na kopačské práce do jeskyně u Jedelské cesty, kde došlo v posledních pár akcích k velkým posunům skrz sintrovou chodbu. Práce je to vskutku těžká zvlášť pro kluky na čelbě, ale ani holky se nedají zahanbit a v úděsných vedrech tahají plné kýble lanovkou ven z chodeb. V jedné ze slepých chodeb je bečka s pivem, takže se tam vždy při oddychu na chvíli potkáme, jinak kutáme celou osmihodinovku. Odpoledne vylézáme na oběd, který nám ukuchtili na klubovně Dagmáráku, servis mají vskutku precizní :). K večeru zvládneme exkurze do Michálky a Mátalovy Vymodlené a lomu Velká dohoda, malou jeskyni Horizont a byť bez jediné peny v overalu sedáme na pivo, jeskyňáři jsou tu vždy vítání i v dost zabláceném stavu jako jsme my :).

Druhý den opět vyrážíme do Jedelské, je nás sice o dva méně, ale pořád v počtu, ve kterém se dá obsluhovat lanovka ze spodních pater, ale to už je znát, když kýble nemám komu podat a jdu s nimi celou chodbu až k tažným lanům :). Nechceme trhat rekord předchozího dne 153 kýblů, ale krteček je nezmar a zlomí nás na 160. O to náročnější  je exkurze do Staré Rasovny jeskyní Diakláskou, kterou nás provádí Vlastík od Holštejňáků. Prolézáme spousty komínů, docela vzdušné traverzy a krásně úzké prostory, než se dostaneme do vzpomínkové chodby, kde jsou blátem bymodelovány podpisy jeskyňářů, kteří došli, až sem. Hledáme podpis ORCUS, který je nepředhlédnutelně uprostřed hlavní stěny a drátkem se podepisujeme pod něj. Nápis je tu od roku 1970, kdy ho tu vymodeloval Pepa. A hůrá ven, vylézáme po osmé hodině a spěcháme domů.

Zapsala Monika