Na svazích hřebene Příčná nad Zlatými Horami je mnoho štol ve kterých zimují netopýři. Některé v okolí kostela Marie Pomocná již máme zkontrolovány, ale ještě pár jich na kontroly zbývalo. Proto se tam v sobotu 6 února vypravili Monika s Romanem a Jirka. A vůbec to neměli lehké.

A tak to popsal Jirka:

Tak to je zajímavý příběh. Od Nultého jsme vylezli přímo do kopce na další cestu nad 0. patrem. Na této cestě vydali jsme se doprava, přičemž zjišťuji, že nemám signál a souřadnice 1. patra v mapy.cz nemám v offline modu. Šli jsme přes takový plácek na cestě (točnu), kde vpravo byl malý posed. Po levé straně cesty je nová mýtina, větve jsou úhledně uloženy v několika řadách a kupách. Vše pokryto sněhem cca po kolena až po pás. Nikde nic, žádný zářez ke vchodu. Jdeme zpět ke značce, když tu po asi 500 m brodění a boření se ve sněhu nacházím signál a získávám souřadnice vchodu. Jdeme zpět k té “točně” s posedem. Zde má vchod být. Po levé straně cesty je stále ta mýtina – podle řezů na pařezech docela čerstvá (větve na hromadách se zeleným jehličím). Děláme rozestupy a vrháme se do svahu/sněhu hledat zářez se vchodem. Nic. Pokud jsme byli na správném místě, tak je možné, že v zářezu jsou naházené hromady větví. Pokud se vchod nachází pod cestou vpravo, tak bohužel 🙁 Tam jsme nehledali. Nutno podotknout, že tato cesta v žádných mapách zaznačena není. Takže vchod přes značné úsilí nenalezen.

Ale další lokality se podařilo najít a netopýry spočítat. Jenže jak pravil Jirka:

“V Nultém patře bylo hodně netopýrů zalezlých ve vývrtech. Leželi tam na zádech a drápky se drželi “stropu” vývrtu – pak jsme objevili prázdnou flašku Rumu, možná nějaká souvislost… Proč tam neleželi na bříšku? 🙂 V jednom vrtu byli zalezlí rovnou dva.”

Že by po opici??

 

 

 

 

Na zádech spící netopýr vousatý