Čekají nás  nové a velké objevy v Cyrilce? Dá se vlézt do Volářky a opravdu vede na druhou stranu Radhoště? Tak na to měla odpovědět akce na hřebenu Radhoště v neděli 24 října.

Akce v neděli byla opravdu výživná a úspěšná… Ráno do Land Cruisru sedají Leny, Martin, Terča  a za volant Pepa. První cíl je Cyrilka a dva úkoly: Domapovat nové Lenyho objevy a pokusit se v Zadních částech do nových objevů.

Mezitím co Pepa odečítá terčová měřidla a prolézá Cyrilku, co kdyby tu fakt někde byly ty zlaté poklady nebo našel ještě nějakou spáru, kde jsme ještě nevlezli, Leny, Martin a Terča. Mapují nové objevy…  Pepa zlato nenašel a nové objevy byly nakonec jen 6 metrů, tož zklamání.

Pepa hledá zlato

 

..že by přece??

 

Vrápenci na zlatě visí…

Ale to ještě nebyl konec v Cyrilce. Leny dnes lezl do podzemí vybaven bourací technikou. Tedy aku- kangem. Prý ví, kde stačí rozbít jeden pískovcový balvan, a jsme v pořádných objevech. A tak za asistence i střídání začal sekat do balvanu ve stropě koncových bodů Zadní části. Jenže to není tlučení do klávesnice a únava se dostavila. Pokračování příště.

Leny v rubací pozici

 

… Terča mu asistuje…

 

Ale to ještě není konec dnešním aktivitám. Nasedáme opět do Land Cruisra a míříme na vrchol Radhoště. Jenže to byl nejhorší zážitek dne. Probíjíme se nekonečným davem turistů mířících na Radhošť a zpět. Ještě že má „Landík“ bourací rám. „Landíka“ necháváme u kaple a míříme dolů k Volářce. V jeskyni byl naposled Pepa někdy v sedmdesátých létech. Nejdříve to zkouší Leny. Marně. Jeskyně se za 50 let hodně změnila. Vstupní, kdysi lehce prostupná propustka, na dně dnes pokračuje úzkou, sedimenty vyplněnou plazivkou. A ta Lenyho nepustila. Po něm se do vstupu vrhá Terča a než jsme stačili zavolal „Jak to jde“, hlásí z nitra jeskyně. Tak to jde zkoušet Martin. Po deseti minutách je venku a svléká vše nepotřebné. Mikinu … A mezitím to opět zkouší Leny. Prokopává sedimenty na dně plazivky, ale marně. Bere do podzemí kango a rube. Ale opěr marně. Volářka ho prostě nepustí. Dostat se do jeskyně opět zkouší odlehčený Martin. Opět marně. Volářka si návštěvníky vybírá. Zřejmě tam pustí jen baby. Monika by tam proklouzla také lehce. V každém případě i uvnitř, jak hlásí Terča, se hodně změnilo. Tož to budou muset „baby“ přemapovat. I když Leny věří, že do dovnitř prokope. Uvidíme.

Terča jde do Volářky

 

Uvidíme co dokáže kango…

Ale to ještě nebyl konec akce. U „Landíka“ nás čeká nějaký Valach v kroji, že nás provede kaplí na Radhošti. A bylo to zajímavé. Vzal nás do míst, kde se normálně neprovází a tam jsme uviděli, že opravdu okolo původní staré kaple z pískovcových bloků byla jako plášť postavena kaple nová dřevěná

Mezi starou a novou kaplí

J.W.