Kras okolo Wídně, 18-19.10.2014

Exkurze do jeskyně Eisensteinhöhle u Bad Fischau   a do jeskyně „Excentriqueshöhle“

účastníci:  J.Wagner, A.Macura, I.Baroň, J.Szalay, skupina turistů ze Vsetína

Na pozvání speleologů vídeňského klubu „Landesverein für Höhlenkunde in Wien und Niederösterreich“ byla v měsíci říjnu realizována exkurzní výprava do jeskyní krasových oblastech jižně od Vídně. Byly uskutečněny exkurze do jeskyně Eisensteinhöhle u Bad Fischau   a do jeskyně „Excentriqueshöhle“, která uváděna jako jeskyně s nejkrásnějšími krápníkovými formami Rakouska. Exkurze do této jeskyně, která má délku pouze 350 metrů, ale je bohatá na excentrické aragonitové formy, je povolována výjimečně.

excentr2 Vlastně vše spískal ex-orcusak Jožka, alias Maďar. Prostě zavolal, že u Vídně je nejkrásnější jeskyně Rakouska
a po tří letech se podařilo do nich zajistit vstup. A tak tam v sobotu 18. Října vyrazili Arnošt s Pepou a ze Vsetína Jožka s famílii, skoro Rakušák Eko a další příznivci ze Vsetína.
Asi 40 za Vídní nás čekal Gerhard, jeskyňář z klubu „Landesverein für Höhlenkunde in Wien und Niederösterreich“ a první návštěva vedla do vlastně pseudokrasové jeskyně, hluboké 80 metrů, ale zpřístupněné i turistům. Leží nad městečkem Bad Fischau Brunn a Eko v ní provádí sledování skalních pohybů. Teprve pak jsme vyrazili do jeskyně Excentriqueshöhle, která byla vlastně objevená při těžbě v jednom z kamenolomů. Jeskyně není veliká, celkem 350 metrů chodeb, ale je bohatá na aragonitové excentrické formy bizardních až neskutečných tvarů. Rakušané si ji moc hlídají a návštěvy do ní hodně omezují. I nás rozdělili na 2 skupinky (do jeskyně jdeme bez příleb) a přísně hlídají, abychom hlavou neulomili nějaký ze sněhobílých excentrických krápníků. Prohlídka určitě stála za to a zvýšenou ochranu si jeskyně určitě zaslouží.
Z jeskyní se přemísťujeme do centra Vídně na klubovnu jeskyňářů. A samozřejmě pak do nočního města. Na prohlídku i na pivo. Ale to stálo za h…….
V neděli ráno nás Eko propašoval do národního vídeňského muzea a samozřejmě na mineralogické a přírodovědecké sbírky. Tak ta prohlídka fakt stojí za to.

excentr3

 

 

excentr4

 

 

excentr7