Jako každý rok když se blíží Vánoce,  my začínáme navštěvovat jeskyně i stará důlní díla abychom spočítali, kolik netopýrů a které druhy přezimují  tentokráte v našich lokalitách.

Začínáme v Beskydských jeskyních. Vlastně Pavel ve Velrybě, kde napočítal rekordní stav vrápenců malých. Více jak 200 kusů. A poslední sobotu před Vánocemi Pepa, Monika,  Roman a kamarád Petr z CHKO Jeseníky, pokračují na Kněhyňském hřebeni. I tady jsou rekordní počty vrápenců. A netopýři velcí jako již mnoho let na počátku hibernačního období  zalétli do části jeskyně, které neznáme. Ale víme, až se přiblíží jaro z počtu několika desítek, jich budou stovky. Kdepak asi zimují? Kde jsou ty části jeskyně, které jsme dosud neobjevili?

Zatím co Monika, Roma a Petr kontrolují stavy netopýrů v jeskyni Kyklop, Pepa prolézá Kněhyňský hřeben, jestli třeba neobjeví nějakou novou jeskyni. Jenže hřeben prolézá po x-sté. Pár nadějných míst ke kopání by tu bylo. A malá suťová jeskyně nazvaná „Jeskyně pod balvanem“, dlouhá prozatím jen dva metry též. Tak že příští rok máme kde kopat.

Jeskyně pod balvanem.

A v neděli před Vánocemi směřujeme do Jakartovic. Tady počty hibernantů nejsou vysoké, ale kontrolujeme je desítky let.

J.W.