Ondrášovy díry

Ondrášovy díry ( Ondrášova jeskyně )

Historie

K jeskyni se  váže mnoho zkazek a pověstí. Valašské báje vypravují o celé síti podzemních děr, kde zbojník Ondráš schovával své poklady. Jedna z chodeb měla údajně směřovat do frýdeckého zámku, jiná do nitra Lysé hory,kde stojí mohutný Ondrášův zámek, jehož vstup u vodopádů Satina je zavalen  velkými balvany.

Ondrášovými dírami se jako první seriozně zabýval  S.Novosad v roce 1956 a po něm i J.Foldyna.Od roku 1969 začali s komplexními výzkumy i této jeskyně, otvírkovými pracemi v okolních terénních depresích, prolongace ve známých částech Ondrášových děr, sledováním gravitačních posunů v podzemí členové Základní organizace České speleologické společnosti ORCUS z Bohumína  a tyto práce zde vedou i v současnosti..

Morfologie hřebenu Lukšinec

Nejvýznamnějším pseudokrasovým terénem masívu Lysé hory ( 1323 m.n.m.) je severozápadní hřeben , zv.Lukšinec. Tento hřeben  zde tvoří mírně prohnuté sedlo mezi kótami 981,3 a 898,8. Po obou stranách hřebene, na svazích s JZ a SV expozicí jsou rozsáhlé povrchové i podzemní pseudokrasové tvary na ploše okolo 14 ha.

Těsně podél hřebenu vznikly po obou stranách dlouhé deprese s obnaženými skalními stěnami a skalními sruby, které zvláště na SV straně klesají stupňovitě až  do vzdálenosti 150 metrů od hřebenu.Tyto  povrchové tvary svědčí o intenzitě svahových a periglaciálních procesů při modelování hřebene a svahů Lukšince. Po jeho stranách leží několik velmi známých i nově objevených jeskyní, které byly vytvořeny převážně ve hrubě lavicových glaukonitických godulských pískovcích středních godulských vrstev, jejichž mocnost zde dosahuje 4,2 metrů . Úklon těchto vrstev v oblasti Lukšince je 15o k JJZ.

Ondrášova jeskyně ( také Zbojnická)

Vstup do tohoto rozsedlinového jeskynního systému se nachází v horním JV závěru téměř  200 metrů dlouhé terénní deprese, asi 10 metrů jižně od turistické cesty Lukšinec- Lysá hora. Turistická cesta se zde přibližuje ne několik metrů k jihozápadnímu skalnatému okraji této deprese , která je předposlední v dlouhé řadě. Vstupní otvor ( 0,4 x 1,2 m) pokračuje rozšířenou puklinou  do hloubky  4 metrů, kde se jeskyně dělí na dvě části: Levou a Pravou větev.

Levá větev začíná největší prostorou této jeskyně ( 9 x 7 m), vysokou 5 m, která leží pod skalním stupněm hlubokým 4 m. U dna, které je vyplněno směsí hlín a skalní suti, v JV závěru prostory vede průlez ( 0,5 x 0,4 m) k dalšímu kolmému skalnímu stupni ( -3,5 m). Na jeho dně jeskyně stupňovitě klesá do nejníže položených partií „ Levé větve“. JZ dále vybíhá 4 m dlouhá rozsedlinová chodba, která přechází v několik větších dutin, přerušovaných skalními a zaklíněnými pískovcovými bloky. Při západních stěnách rozsedlinových prostor vybíhají dva „ komíny“ spojující tyto střední partie s výše položenými prostorami.

Mechanoglyfy ve Vstupní domě

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vstupní dom

 

Levá část

 

Levá část závěrečná chodba

 

Levá část – závěr

Pravá větev- má převážně vertikální charakter a začíná krátkou chodbou trojúhelníkového profilu, vycházející východně pod vstupní vertikálou. Několikráte zalomené prostory pod zaklesnutými pískovcovými bloky vedou nad propástku – 6 m. Na dně této propástky jeskyně stupňovitě klesá do místa  významného křížení rozsedlinových chodeb, kde západně vybíhající  0,35 cm široká puklinová chodba ústí do komory o rozměrech 3×4 metry a výšce 5 metrů. Z místa křížení chodeb klesá jeskyně JV dalšími stupněmi -3m a -5 m do nejníže položené úzké rozsedlinové prostory.

Ondrášovky web

Celková hloubka jeskyně je  34,5 metrů a délka průlezných prostor 217 metrů . Protože je jeskyně významným zimovištěm netopýrů je vstup opatřen uzavíratelnou mříží.

Ondrášovky (10)

Vstup do Ondrášových jeskyní

Stejně jako v dalších beskydských pseudokrasových jeskyních dochází v Ondrášových dírách vlivem svahových procesů k pohybu a řícení velkých skalních bloků. V jedné z největších podzemních prostor jeskyně,  v části  nazvaná „Pravá větev“ v podzemní prostoře nazývané „Vysoký dom“ došlo v období mezi rokem 2004 až 2019 k převrácení (překocení) obřího pískovcového bloku (výška asi 6 metrů), původně zaklíněným mezi skalním stropem a sutí vyplněným dnem prostory. Pohyby a řícení skalních bloků, pískovcových lavic a suti hrozí stále a jsou  nebezpečím při pohybu speleologů v jeskyni.

Stav v roce 2004

 

Spadlý skalní blok -rok 2019

Malá Ondrášova  jeskyně

Nachází se v mělké depresi  asi 40 metrů SV od turistické trasy  Lukšinec-Lysá hora, v místě, kde  sedlo Lukšince začíná stoupat.Vstup leží JZ nad výraznou depresí, s kolmými skalními stěnami, táhnoucí se těsně pod hřebenem a turistickou cestou.

Do jeskyně vedou dva vstupní otvory, které ústí v rozsedlinové prostoře 3 x 2,5 m. V jejím východním okraji vede úzká spára do stupňovitě klesající úzké rozsedlinové prostory, končící neprůlezným zúžením a suťovou ucpávkou. Celková hloubka jeskyně je 5,7 m a délka 10,5 m.

malá ondrášova2

Zřejmě při extrémních vodních srážkách v roce 1997 došlo k zavalení části jeskyně  a v roce 2002 a byl změněn její celý profil. Jeskyně byla omylem nazvána “3P”

Ondrášovky (2)

Rok 2002

Následně došlo k dalším skalním pohybům a sesuvům a jeskyně v roce 2020 je tvořena pouze malou prostorou.

Jeskyně Malá Ondrášova r. 2020

Vstup rok 2020

Studená jeskyně

Vstup do této mikroklimaticky statodynamické jeskyně se nachází ai 50 metrů SZ od turistické trasy Lukšinec-Lysá hora, pod terénním valem vzniklým nad depresí, nad níž leží „Malá ondrášova jeskyně“ . Pod  3 metry vysokou skalní stěnou se nachází vstupní otvor 1,2 x 0,6 m, který vede do stupňovitě klesající prostory, dlouhé 10,5 metru, vyplněné velkými skalními bloky a sutí. Asi po sedmi metrech klesání vytváří vzpříčený pískovcový blok asi 4 metry vysoký skalní stupeň, za kterým pokračuje jeskyně v této vyšší úrovni až do jejího závěru. Maximální výška jeskyně ve středních částech je 6,8 m. Skutečnost, že jeskyně má statodynamický mikroklimatický režim, způsobuje, že v níže položených partiích se zimní ledové náteky udržují i v letních měsících.

Ledová j.

Ondrášovky (9)

Vstup do Studené jeskyně

Ondrášovky (4)

Led ve Studené jeskyni

Jeskyně na Lukšinci

Jeskyně na Lukšinci byly otvírkovými pracemi objeveny bohumínskými speleology v roce 1989. Nacházejí se na SZ svahu tohoto hřebene asi 250 metrů JV od turistického rozcestníku Lukšinec. Svah ( se sklonem až  60 ) je přemodelován několika významnými sesuvy flyšových vrstev, zasahujících do hloubky až 30 metrů.

Jeskyně na Lukšinci I -vertikálního typu. Asi 5 metrů SZ od turistické cesty byla vyklizením suti z rozšířené pukliny otevřena rozsedlinová  Vstupní 3 metry hluboká trhlina mezi odsunutými vrstvami pískovce se lomí a stupňovitě klesá do hloubky – 10 metrů, kde se dělí do dvou větví. Severní rozsedlinová prostora se kříží s puklinou 260o – 80o a po dvou pravoúhlých kříženích úzkých rozsedlinových prostor končí neprůlezným zúžením vyplněným pískovcovou sutí. Celková hloubka jeskyně je 14 metrů a délka všech prostor je 21 metrů.

Na Lukšinci I

 Jeskyně na Lukšinci III – leží mezi dvěma odsunutými pískovcovými bloky asi 100 metrů pod „Jeskyně na Lukšinci I“ na hřebeni výrazného terénního stupně.Vstup tvoří 3 m hluboká, 0,4 metry široká rozsedlinová prostora, která  se na dně dělí na dvě části.Dno vstupní části vyplňuje kužel směsi pískovcové drti a hlín. Dno západní větve tvoří akumulovaná ostrohranná suť a rozbité pískovcové lavice.Délka jeskyně je 10 metrů.

Na Lukšinci III

Jeskyně na Lukšinci IV – byla otevřena 5 metrů jižně od jeskyně č. III a tvoří ji jediná prostora pod zaklesnutými pískovcovými lavicemi 3×1 metr.